Křivoklát Děti Křivoklátska Křivoklát Křivoklát Křivoklát Křivoklát

Naši partneři


© JR

Lidové tradice


Tříkrálové koledování
Koledování s malými koledníčky z mateřské školy Křivoklát, Roztoky a Městečko je další tradicí, stejně tak, jako ve večerních hodinách, kdy obchází občanské sdružení své přátele, příznivce a sponzory. Poněkud dospělejší koledníci si vykoledují kromě sladkostí i štamprličku něčeho pro zahřátí v lednových mrazech. Tři krále doprovází již tradiční improvizovaná kapela harmonika, housle, flétna, vozembouch.

Staročeský masopust
Je pořádán pravidelně každý rok vždy z jedné z těchto obcí - Křivoklát, Roztoky, Městečko, Velká Buková. Průvod již tradičně vede královna masupustu Dáša Pavlíčková a starosta pořádající obce. Průvodu se účastní až dvěstě maškar, můžeme zde vidět klasické masky - bábu s nůší, cikána, kominíka apod., ale i řadu netradičních masek. Do kroku vyhrávají obvykle Křivoklátští hudci. Masopustní průvod čeká několik zastavení s krátkými veselými programy, do kterých se postupně zapojují šermíři ze skupiny W-Arlet, pěvecký soubor Sedmikrásky, děti ze školky, křivoklátští a roztočtí hasiči, zaměstnanci Lesní správy Křivoklát, bukovské ženy a další.

Vynášení smrtky
Tradiční slavnosti vyhánění zimy a vítání jara. Průvod pravidelně vyráží za zpěvu z Amalína, od hasičské zbrojnice. Při jednotlivých zastávkách se o program starají Křivoklátští hudci, Sedmikrásky a děti z mateřské školky. Důležité zastávky jsou u kostela sv. Petra, na hradě Křivoklát a  u  hotelu Sýkora. Smrtka je pak svržena za zpěvu z lávky do Rakovnického potoka. Průvod je obvykle zakončen na sportovním areálu Kolečko společným opékáním buřtů a ujišťováním se, že jaro už určitě musí přijít. Občas se zima nechce vzdát, brání se sněhovými vločkami a nárazy mrazivého větru. Jednou byl dokonce i zamrzlý potok a smrtka musela být spálena v závěrečné vatře. Právě proto se křivoklátští scházejí, aby zimě učinili přítrž.

Plovoucí naděje
Již tradiční, předštědrovečerní (23.12.), setkání rodičů, dětí a kamarádů na břehu Berounky. Přicházejí si sem zazpívat vánoční koledy, popovídat si a pouštět po vodě zapálené svíčky - betlémské světlo jako symbol naděje. Hrají a zpívají Křivoklátští hudci, svařáček vaří členové Společnosti života středověkého W-Arlet.

Advent na hradě Křivoklát
Vystoupení sboru Sedmikrásky a dětí Mateřské školy a rodičů v rámci adventu na hradě se scénickým pásmem "Já malý přicházím koledovat" nebo "Nesem vám noviny", která vypráví příběh o strastiplné cestě Panny Marie a Josefa do Betléma a o narození Ježíše Krista. Představení se obvykle koná na nádvoří hradu Křivoklát a na Hamousově statku ve Zbečně.