Křivoklát Děti Křivoklátska Křivoklát Křivoklát Křivoklát Křivoklát

Naši partneři


© JR

Tradiční a lidové akce


Tříkrálový koncert
Betlémský příběh v kostele Sv.Petra na Křivoklátě - scénické pásmo se zpěvy vypráví příběh o cestě Panny Marie a Josefa do Betléma a o narození Ježíše Krista. Vystoupí Křivoklátští hudci, Křivoklátští trubači, žáci hudební školy Dagmar Pavlíčkové a děti z mateřských škol Křivoklát a Roztoky. Na závěr probíhá tradiční Tříkrálová sbírka.

Tříkrálové koledování
Koledování s malými koledníčky z mateřské školy Křivoklát, Roztoky a Městečko je další tradicí, stejně tak, jako ve večerních hodinách, kdy obchází občanské sdružení své přátele, příznivce a sponzory. Poněkud dospělejší koledníci si vykoledují kromě sladkostí i štamprličku něčeho pro zahřátí v lednových mrazech. Tři krále doprovází již tradiční improvizovaná kapela harmonika, housle, flétna, vozembouch.

Staročeský masopust
Je pořádán pravidelně každý rok vždy z jedné z těchto obcí - Křivoklát, Roztoky, Městečko, Velká Buková. Průvod již tradičně vede královna masupustu a starosta pořádající obce. Průvodu se účastní až dvěstě maškar, můžeme zde vidět klasické masky - bábu s nůší, cikána, kominíka apod., ale i řadu netradičních masek. Do kroku vyhrávají obvykle Křivoklátští hudci. Masopustní průvod čeká několik zastavení s krátkými veselými programy, do kterých se postupně zapojují šermíři ze skupiny W-Arlet, děti ze školky, křivoklátští a roztočtí hasiči, zaměstnanci Lesní správy Křivoklát, bukovské ženy a další.

Karneval Dětský karneval
Jednou z tradičních akcí pořádaných naším spolkem je maškarní ples pro děti. Každoročně se akce pořádá v únoru v sokolovně na Křivoklátě. Každý rok bývá obměňováno téma, měli jsme piráty, zvířátka, ale i vše co lítá. Po celou dobu akce hraje reprodukovaná hudba pod záštitou pana Matějoviče a k tomu je vždy připraven doprovodný program. Měli jsme například balónkovou show, kdy balónková víla předváděla, co vše se dá z balónků uvázat a hotové výtvory rozdávala dětem. Zažili jsme balónkový vodopád, kdy se balóny sesypaly na děti od stropu. Dále se pořádají různé soutěže a hry. Tradičně se hraje židličkovaná, děti tančívají podle předvádění moderátora apod. Při tématu „vzhůru do oblak“ na karnevalu dokonce proběhla ukázka létání modelů letadel z okolních modelářských klubů. Program je vždy pestrý a nabitý. Nechybí ani barevné konfety a sladké odměny. Na baru se můžete občerstvit, ochutnat dobroty od místních kuchařek anebo si dát klasiku – párek v rohlíku. Z každého karnevalu si děti odnáší malý dárek.

Vynášení smrtky
Tradiční slavnosti vyhánění zimy a vítání jara. Průvod pravidelně vyráží za zpěvu z Amalína, od hasičské zbrojnice. Při jednotlivých zastávkách se o program starají Křivoklátští hudci, Sedmikrásky a děti z mateřské školky. Důležité zastávky jsou u kostela sv. Petra, na hradě Křivoklát a  u  hotelu Sýkora. Smrtka je pak svržena za zpěvu z lávky do Rakovnického potoka. Průvod je obvykle zakončen na sportovním areálu Kolečko společným opékáním buřtů a ujišťováním se, že jaro už určitě musí přijít. Občas se zima nechce vzdát, brání se sněhovými vločkami a nárazy mrazivého větru. Jednou byl dokonce i zamrzlý potok a smrtka musela být spálena v závěrečné vatře. Právě proto se křivoklátští scházejí, aby zimě učinili přítrž.

Vodácký výlet
Tradičně již od roku 2007 se vždy v červnu koná vodácký výlet rodičů s dětmi pro členy i nečleny spolku. Autobus vyjíždí z Křivoklátu a Roztok. Start na půjčených lodích v kempu ve Zvíkovci. Po cestě společné zastávky na občerstvení v kempu ve Skryjích, U Rozvědčíka a u přívozu pod Branovem. Zakončení v restauraci U Jezzu.

Křivoklátský "Boyard"
Na konci prázdnin se pravidelně koná v Rekreačně naučném areálu LČR na Křivoklátě sobotní odpoledne plné netradičních soutěží pro děti a dospělé. Odměny pro každého.

Plovoucí naděje
Již tradiční, předštědrovečerní (23.12.), setkání rodičů, dětí a kamarádů na břehu Berounky. Přicházejí si sem zazpívat vánoční koledy, popovídat si a pouštět po vodě zapálené svíčky - betlémské světlo jako symbol naděje. Hrají a zpívají Křivoklátští hudci, svařáček vaří členové Společnosti života středověkého W-Arlet.